Посещението на българската правителствена делегация в Македония бе съпроводено от строги мерки за сигурност невиждани досега при чуждестранно посещение в малката страна. Поради засилените мерки за сигурност половината град бе блокиран от задръствания. Полиция имаше на всеки метър, а хеликоптер кръжеше над града. Най-засилено беше полицейското присъствие около сградата на „Владата“ в Скопие, както и около централният хотел където бяха настанени гостите.
Премиерът на Македония Зоран Заев и външният министър Никола Димитров лично посрещнаха на летището българската делегация начело с българския премиер Бойко Борисов и външния министър Екатерина Захариева. Делегацията бе посрещната с най-високи държавни почести.

Снимка: informo.bg
След церемонията при летището последва церемония в двора на „Владата“. Оркестър и гвардейци посрещнаха двамата премиери и гостите. Пред „Владата“ се вееха знамената на Македония, България и Европейския съюз. По протокол бяха изсвирени химните на двете страни.

EPA/GEORGI LICOVSKI
Журналистическият интерес бе нечуван за пределите на Македония. Самите македонски журналисти споделиха, че това е най-отразяваната среща в Македония и според местни телевизии е имало над 100 журналисти от България.
Очакванията за големи протести против договора се оказаха неоснователни. Пред „Владата“ имаше между 10 и 30 човека, които скандираха срещу договора, а полицията, която ги охраняваше бе по-многобройна от тях. След приключване на официалната церемония протестиращите се разотиваха, а домакините и делегацията влязоха на среща в сградата.
Срещата между двамата премиери и делегациите продължи не повече от час, след което договорът бе подписан в официалната зала на „Владата“. Подписването бе посрещнато от многобройни овации от българите и македонци, които присъстваха в залата. След подписването двамата премиери дадоха пресконференция, като акцент в нея беше провокативен въпрос от македонска журналистка, която попита Бойко Борисов, защо ще празнуват заедно Илинден, като „българи и македонци не са един и същи народ“. Това видимо раздразни българския премиер, а отговорът му бе повече от атрактивен.
„Празниците са общи, защо да не ги празнуваме заедно? Да се сбием ли? Това години наред сме го правили и сме се били, защото всички сме велики – Велика България, Велика Албания, Велика Сърбия, Велика Македония. Всички сме велики и от войните ги докарахме Балканите да са най-бедното и най-изостаналото място на Европа. Ако искате да се върнем назад? Ние с колегата искаме да вървим напред и да достигнем равнищата на Германия, Австрия, Холандия, Франция, там искаме да отидем. Това е празник, който и ние обичаме, извинявайте, че го празнуваме“.
Българската визита продължи със срещи между българския премиер Бойко Борисов и председателят на македонския парламент Талат Джафери, президентът на Република Македония Георге Иванов и лидерът на най-голямата опозиционна партия в страната Никола Груевски. Вечерта в изискан ресторант в центъра на Скопие бе проведена официална вечеря за гостите.
Реалното изпълнение на клаузите по договора де факто започнаха още от първия ден след подписването му. На втори август „Илинден“, национален празник на Република Македония, за пръв път се случва да звучи българския химн. Традиционната церемония по случай празника този път бе по-различна. Македонският премиер, заедно с българския заедно отдадоха почит пред гроба на знаменития революционер от общата ни история Гоце Делчев. Преди поднасянето на венци, гвардейски оркестър изсвири химна на Република Македония и на България. Това се случи пред погледа на десетки гости и местни хора дошли да гледат събитието на живо.
Местните хора бяха видимо доволни от сближаването между България и Македония и нямаше възгласи против изпълнението на българския химн по време на националния празник на Република Македония. Нямаше и протестиращи въпреки свободния достъп на хора до събитието в църквата Свети Спас в стария град на Скопие.
Преди полетите двамата премиери се срещнаха с български пожарникари изпратени с хеликоптер да гасят пожари в Черна гора, а сега и в Македония. Заев и Борисов благодариха на пожарникарите за добрата им работа и им пожелаха успех.
Зоран Заев лично изпрати българския си колега до самолета и двамата се сбогуваха с прегръдка.