Президентът на Франция Еманюел Макрон подписа закона за измененията в трудовия кодекс на страната, изпълнявайки едно от основните си предизборни обещания, предаде AFP. Френският президент официално е поставил подписа си под пет указа. Това е първата голяма икономическа реформа на новия държавен глава от поемането на властта през май.
Френският президен обяви, че указите ще се превърнат в закон през следващите дни, въпреки че те нямат да влязат в сила, докато не бъдат подписани други документи с повече подробности преди края на годината.
Мерките, които доведоха до големи протести, имат за цел да предоставят на работодателите по-голяма гъвкавост при договаряне на заплащането и условията с работниците, а също така улесняват уволненията и наемането на работници. Синдикатите се противопоставиха на плановете, опасявайки се, че те ще отслабят защитата на трудещите се, а организацията на работодателите в страната МЕДЕФ (MEDEF) ги приветства.

Снимка: Politico Europe
Указите, подписани днес от Макрон, позволяват по-голяма част от условията на труд да се договарят на ниво компания, вместо за целите сектори. Те дават също така възможност на малките компании да преговарят пряко с персонала или с избрани негови представители, вместо чрез синдикатите. Установяват се нови максимални обезщетения за работници, които считат, че са били несправедливо уволнени, макар обезщетенията като цяло да се увеличават.

Снимка: IBTimes UK
Генералният секретар на Общата конфедерация на труда Филип Мартинес определи по-рано реформите като „социален преврат“.Френските правителства от десетилетия се опитват да реформират трудовия кодекс, обхващащ 3000 страници, но в крайна сметка плановете им се разводняваха под натиска на улични протести.