„На базата на добрите икономически отношения можем да говорим за още инвестиции в България“, каза италианският министър-председател Паоло Джентилони в изявлението си пред медиите в Рим след среща с премиера Бойко Борисов. Той посочи също, че като държави членки на ЕС България и Италия имат общи геополитически интереси. Джентилони изрично подчерта, че България поема Председателството на ЕС в труден и важен за Съюза момент, в който премиерът Борисов може да има много полезна роля. „ЕС е изправен пред Брекзит и ще трябва да покажем своето единство“, каза италианският министър-председател.
Той посочи също, че в разговорите е разгледана позицията на ЕС и държавите членки по въпроса с овладяването на мигрантската криза и оцени високо усилията на България за справяне с натиска по външните за ЕС граници, въпреки че не е в Шенгенското пространство, в което заслужава да бъде. Джентилони каза още, че с Борисов имат обща позиция за развитие на отношенията на ЕС със страните от Западните Балкани. Той подчерта експертизата на България за региона и предстоящата през май среща на върха ЕС-Западни Балкани, той изрази очакването си за напредък на процеса на евроинтеграция.
„Мога да допълня няколко детайла. Западните Балкани е тема, която за първи път успяхме да сложим на масата пред европейските колеги. Самият факт, че Европейският съвет прие да има среща на върха с шест от лидерите на страните от Западните Балкани е сериозен напредък. Ще запознаем колегите с много неща и според мен веднага може да се започне с инфраструктурата“, заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция след срещата му с италианския си колега Паоло Джентилони.
„Коридор номер 8 е много важен и всеки един от тези, които са в европейската програма. Оптимист съм и се надявам заедно с колегата и с всички, които искаме да гарантираме на Балканите сигурност, за няколко години напред да държим темата отворена и всяка държава да покаже напредъка си“, допълни Борисов.
„Що се касае до Брекзит – тежки преговори, лично аз не съм оптимист, затова предлагам Балканите като алтернатива. Що се касае до баланса между държавите, ще се стремим към това по време на нашето председателство държавите от Балканите да вървим съвместно“, заключи българският премиер.
Той посочи, че сегашната политика по отношение на мигрантите не може да продължи и европейската дипломация търпи упреци в това отношение. „Вчера в Сочи Путин и Ердоган решават бъдещето на Сирия – къде са европейските политици? Не може само да понасяме кризите, които ние не създаваме, само поемаме пасивите. Правилният път е затваряне на външните граници и подпомагане на страните от крайната линия. Всички, които бягат от войната, ще получат помощ, защото сме хуманно общество. Но да влизат по законния ред“, категоричен е българският премиер.