Социалдемократите претърпяха историческо фиаско в една от най-важните германски провинции Бавария, където загубиха половината от гласовете на електората си. Те спечелиха по-малко подкрепа дори от партии като „Зелени“ и „Алтернатива за Германия“ – при това следва да се отбележи, че става въпрос за избори в най-голямата федерална провинция, а не в източни провинции като Саксония или Тюрингия.

Маркус Зьодер, премиер на Бавария, EPA/PHILIPP GUELLAND
Ситуацията за Съюза (ХДС/ХСС) не е по-различна. Изборите в Бавария са ясен сигнал, че партиите от голямата коалиция, управляваща на федерално ниво, губят категорично подкрепата на германските избиратели. Следващият сериозен тест, който може да затвърди убеждението, е само след две седмици. Тогава ще се състои гласуването за регионален парламент в провинция Хесен.

Мартин Зихерт- лидерът на Алтернатива за Германия в Бавария, EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS / POOL
Aнтиимигрантската партия „Алтернатива за Германия“ също изненада с представянето си и влезе в местния парламент за първи път. Успехът на „Алтернатива за Германия“ в Бавария не е толкова голям, както в Източна Германия, но изглежда, че тази партия отне много от гласовете на ХСС. Затова и сегашният премиер на Бавария Маркус Зьодер заяви, че „едно от най-важните неща, които трябва да се направят, е да се гарантира стабилността и управляемостта на провинцията“.

EPA/CLEMENS BILAN
ХСС управлява в Бавария почти единовластно от 1957 г., но изгуби подкрепата си заради поляризиране на обществото по теми като миграцията. Според първите резултати ХСС ще може да формира ново правителство. По предварителни официални данни партията печели приблизително 37 на сто от гласовете, което е с цели 10 пункта по-малко отпреди 4 години.
Сега Християнсоциалният съюз ще трябва да търси партньор за съставянето на коалиция в Мюнхен. Управляващата коалиция се нуждае от най-малко 97 места в парламента. Със спечелените 78 депутатски места ХСС няма да може да разчита на абсолютно мнозинство. Затова на преден план излизат коментарите за коалиция.
От редакцията на BBC привеждат няколко възможни комбинации за бъдещото баварско правителство:
1) Черно-оранжево (ХСС и „Свободните избиратели“)
Партията „Свободни избиратели“ печели 25 места в парламента, което означава, че черно-оранжевата коалиция ще може да разчита на 103 места в законодателния орган в Мюнхен.
2) Черно-жълто (ХСС и Свободната демократическа партия)
Правителство на ХСС и СвДП ще може да разчита на 88 места в парламента, които не гарантират абсолютно мнозинство. Анализаторите определят черно-жълтата коалиция като „невъзможна“.
3) Черно-зелена (ХСС и „Зелени“)
Двете партии биха получили 115 от 192-те места в парламента. „Зелени“ са окуражени от добрите резултати на изборите и биха могли да изместят политиката на новото баварско правителство вляво. Двете партии може да намерят компромиси в редица области, например в тази околната среда и жилищната политика. Проблем – охраната по границата на Бавария, на която „Зелени“ се противопоставят.
4) Черно-червено (ХСС и ГСДП)
Коалицията от ХСС и ГСДП е допустима, но едва ли ще бъде съставена. С общо 98 места в парламента двете партии няма да имат абсолютното мнозинство.
5) Оранжево-жълто-червено-зелено („Свободни избиратели“, СвДП, ГСДП, „Зелени“)
Коалиция без ХСС при резултатите от изборите е почти невъзможна. Партиите биха събрали 92 места в парламента, т.е. няма да имат абсолютно мнозинство. Такова обаче може да бъде съставено с подкрепата на депутатите от „Алтернатива за Германия“. Но дори ХСС не иска да управлява съвместно с популистите.
ХСС управлява самостоятелно десетилетия наред в определено консервативна страна, но опитите ѝ напоследък да засили тона и политиките си по адрес на миграцията, доведе до сериозни сблъсъци с г-жа Меркел и рикошира върху самия Съюз. Резултатите обаче са „лоша новина“ и за самия канцлер. Бавария е отражение на случващото се на национално равнище, където партиите от традиционния център-дясно и център-ляво губят влияние. ХСС, горда с непрекъснатите си победи от над пет десетилетия, обвини Берлин и централното правителство, че са повлияли негативно на кампанията ѝ, и хвърли вината върху миграционната политика на Берлин, която засегна преди всичко граничната провинция Бавария.

EPA/CLEMENS BILAN
Тези резултати са сериозно предупреждение за Ангела Меркел, която само преди месеци формира крехка коалиция с ХСС и СДП. И двете партии търпят големи загуби в Бавария. Според пратеника на BBC за изборите в Бавария Джени Хил те са илюстрация за сложността на промяната, пред която се изправят големите наложили се в Европа партии. Днес избирателите се насочват към нови и по-малки партийни обединения.

ХДС
„Ужасът“ в Бавария все още не е приключил, а следващата голяма катастрофа вече дебне зад ъгъла за управляващата в Берлин голяма коалиция: изборите за регионален парламент на Хесен, отбелязват в редакцията на германския всекидневник Die Welt. Последните проучвания на общественото мнение в провинцията показват, че Християндемократическият съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел ще регистрира най-лошия си резултат от 1966 г. насам. Според прогнозите ХДС може да получи с 10% по-малко гласове в сравнение с последните избори за регионален парламент във Висбаден от 2013 г. Това означава, че партията на Меркел ще трябва да се бори със „Зелени“, които постепенно получават все по-силна подкрепа от германските граждани. Ако сценарият се сбъдне, то това ще означава, че хесенската ХДС е загубила почти половината от гласоподавателите си след поемането на лидерския пост от Ангела Меркел през 2000 г.

снимка: Ройтерс
Резултатът от Хесен ще има значение на федерално ниво. Мнозина в Съюза (ХДС/ХСС) биха се радвали на провала на Меркел. Но докато тя си седи в Канцеларията, политическият блок все пак ще продължава да губи електората си – независимо в коя провинция, независимо с коя партия бъде съставена коалиция. До декември обаче ХДС може да си даде почивка. След това ще се проведат изборите за председателското място, а вече се подготвя кандидатура за поста на опонент на Меркел. Тепърва предстои да видим дали след 13 години на власт канцлерът Ангела Меркел ще бъде свалена и Германия ще има нов лидер.