Световните цени на храните се понижиха рязко през март, засегнати негативно от спада в търсенето, свързан с пандемията от коронавирус и от срива на петролните цени, съобщи в четвъртък агенцията за храните на ООН, предаде Ройтерс. Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, който измерва месечните промени в цените на кошница от стоки, включваща зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, се понижи през март с 4,3% спрямо февруари до ниво от 172,2 пункта.

снимка: otaractmun.org
Най-голям понижение от 19,1% в рамките на месец бележи индексът на FAO за цените на захарта. Спадът е предизвикан от намаляване на потреблението, свързано с наложената карантина и блокада в много държави заради коронавируса, както и поради по-ниското търсене от производителите на етанол поради силното поевтиняване на суровия петрол, съобщи базираната в Рим агенция към ООН. Ценовият индекс на растителното масло се понижи през март с 12% спрямо февруари в резултат на падащите цени на палмовото масло, което беше свързано с понижаване на цените на рафинираните петролни минерални масла и нарастващата несигурност относно въздействието на коронавируса върху пазара.

снимка: Shutterstock
Индексът на цените на млечните продукти пък спадна с 3%, обусловен от намаляването на котировките и забавянето на глобалното търсене на внос на обезмаслено и пълномаслено мляко на прах, докато индексът на месото спадна по-скромно с 0,6 на сто, посочва агенцията за храните на ООН. Индексът на цените на зърнените култури се понижи през март с 1,9%, но цените на ориза нарастват за трети пореден месец в резултат на трупането на запаси поради притесненията относно вирусната пандемия и информациите, че Виетнам може да въведе забрана за износа на ориз. FAO обаче допълни, че Виетнам са омаловажили подобни информации.