Понеже равносметката се прави накрая, е време да си направим изводите в края на предизборната кампания. На този етап категоричен отговор дали ще се сформира кабинет след 2-ри октомври нямат дори социолозите. За сметка на това, очевидно за Кирил Петков всичко е предрешено. В скорошно интервю бившият премиер заявява следното:“или ние ще имаме мнозинство – „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и БСП (…), или страната отива към следващи избори“. Оттук следва логическото заключение – гласуваш за БСП, значи гласуваш и за ПП и ДБ, гласуваш за ДБ = гласуваш за БСП и ПП и, обратното. Тоест на цената на едно получаваш цели три. Политическа промоция, но на каква цена? Както емпирично вече беше доказано, тези три партии са несъвместими. Четворната коалиция беше лабилна и впоследствие падна от вот на недоверие най-вече заради диаметрално различните позиции, които отстояваха БСП и ДБ, извивайки ръцете на ПП чрез ултиматуми и заплахи. Тук изниква и въпросът защо трите партии не избраха да бъдат честни с избирателите си и да сформират предизборна коалиция, след като вече са решили, че ще управляват отново заедно. Отговорът, разбира се, е прост – за да не изгубят електорат, защото, както вече споменахме по-горе, тези партии не са логични партньори, защитават полюсни позиции, които в коалиция между тях просто ще си останат незащитени…

бгнес
Ако не получат необходимата подкрепа обаче според Петков отиваме на нови избори. Но спокойно според доказано безпогрешната му експертиза „парите, които се харчат за едни избори, са много по-малко от парите, които се крадат за магистралите“. А и винаги могат да изтеглят още дълг, все пак децата им са в чужбина – няма да го плащат…
Не са честни към избирателите си и относно отношенията с президента. Към момента той е необходим враг, за него се говори или хубаво, или нищо – преобладаващо нищо. За сравнение, когато Петков беше на власт, реториката към президента беше много по-различна. Помните гневното изказване в Брюксел – „Ако си президент на място, викаш КСНС (…) Маските паднаха. Омръзна ми от страхливци”. Очевидно „маските“ отново са си по местата… Причината е, от една страна – страх от отлив на електорат, от друга – възможността за нови предсрочни избори, което означава и нов служебен кабинет на Радев, който да ги организира. Интересно кой би определил като „страхливец“ Петков в настоящата ситуация…

Created with RNI Films app. Preset ‘None’
На края на кампанията стана ясно и друго. Първият закон, който евентуалното правителство на ПП, ДБ и БСП ще внесе след изборите, е за реформиране на КПКОНПИ, което се изразява, забележете, не просто в смяна на ръководството, за което, помните, много се бързаше особено преди изборите, а в създаването на разследващо звено към Комисията, „за да може да се разследват всички политици, които ползват държавни средства като свои и забогатяват на гърба на хората“.
А не беше ли именно това фунцията на специализираното правосъдие (съд и прокуратура), което правителството на Петков закри. Компетентността на Специализирания съд и прокуатура се разпрострира върху корупционни престъпления, извършени от лица във високите етажи на властта (напр. депутати, членове на МС, членове на ВСС, кметове и т.н.) И нещо повече, специализираното правосъдие имаше предимството да е част от съдебната система, за разлика от КПКОНПИ, която е обикновена администрация, чиито органи се избират от Народното събрание и която не може да реализира наказателна отговорност. Това ли ви е съдебната реформа – да премахнете орган на съдебната власт, който е независим по отношение на изпълнителната и има възможност да разкрие и осъди престъпник и да съсдадете разследващо звено към Комисия, която може единствено да вдигне малко шум?!
Във връзка със закриването на Специализираната прокуратура е редно да припомним, че последният й ръководител Валентина Маджарова алрмира, че 841 дела чакат да бъдат насочени към съответната компетентна прокуратура. От закриването на 27 юли 2022 г. до определянето на компетентния съд няма да има кой да администрира жалби на пострадали или искания за изменение на мярка за неотклонение. Не е ясно какво ще се случи при спор за подсъдност. През това време никой съд не е компетентен. Това положение на безвремие затормозява процеса и води до несигурност за страните по делото.
Накрая на кампанията стана ясно и друго – ПП „няма да настъпят мотката два пъти“, тоест няма да се коалират с ИТН отново. Е, очевидно те са си научили урока, обиграли са се в политиката. Въпросът е след толкова избори и разочарования дали и избирателите са се обиграли или ще „настъпим мотиката отново“…