“Продължаваме промяната” и “Демократична България” обявиха, че имат готовност да управляват като правителство на малцинството с втория мандат. Заедно двете парламентарни групи имат едва 73 депутати, което означава, че в тази хипотеза при всяко гласуване в Народното събрание, ще трябва да си осигуряват допълнителна подкрепа от останалите парламентарни групи. На практика това означава, че така те ще управляват и с ГЕРБ, и с ДПС, и с БСП, и с “Възраждане”, и с “Български възход”. Тук изниква логичният въпрос – защо тогава не са съгласни да влязат с управленска коалиция с първия мандатоносител ГЕРБ, който спечели изборите, когато очевидно имат готовност да управляват с тях под друга форма?

бгнес

Като условие да се опитат да съставят кабинет с втория мандат ПП поставиха Изборния кодекс да не се гледа в НС. По този повод лидерът на БСП Корнелия Нинова и бивш коалиционен партньор на ПП заключи, че условие за съставяне на правителство вече не е борбата с корупцията, а Изборният кодекс. Другият й бивш партньор в управлението Христо Иванов обаче бързо опроверга направената констатация, като отправи призив към Кирил Петков да не се отказва да прави кабинет, дори и промените в Изборния кодекс да минат.

Processed with VSCO with a4 preset

Така стана ясно, че ключът за кабинета не е нито в борбата с корупцията, нито в Изборния кодекс. Ключът е скрит далеч от идеалите и принципите, на съвсем прозаично място. Както стана ясно, с правителство на малцинството ПП и ДБ на практика ще управляват с всички “черни” партии, освен това тази политическа концепция е изключително трудна и рискова и по всяка вероятност бързо ще последва съдбата на кабинета “Петков”. Защо тогава двете партии са готови са рискуват? Защото, ако управляват в коалиция с първия мандатоносител, няма да получат всички министерства, ако са в опозиция няма да получат никакви, ако обаче съставят кабинет на малцинството, ще се разположат удобно на всички министерски кресла. Очевидно ключът за кабинета е в министерските кабинети…

Защо обаче на ПП изведнъж им хрумна тази идея, след като още в изборната нощ уж ясно заявиха, че искат да бъдат опозиция и ще се съобразят с волята на избирателите, които не са им отредили да управляват? И тук прозата надделява над поезията, защото непосредствено преди ПП и ДБ да обявят съвместните си намерения, служебният министър Росен Христов разкри, че меморандумът с “Джемкорп” не е прекратен, както беше казал Петков и дори има клауза за арбитраж. Министърът изрази и становище, според което не са били спазени никакви процедури по съгласуване, както е предвидено за такива меморандуми. Нямало е и решение на Министерския съвет, а самият оригинал на договора бил в чекмедже на служител на енергийното министерство… Очевидно от ПП и ДБ са претеглили рисковете и са преподредили приоритетите си. Все пак, по-добре крайно нестабилен канинет на малцинството, отколкото чужди министри с достъп до неудобна информация преди местните избори…

бгнес


Share Follow

Leave A Reply